Home » Blog » Web Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

WEB HOSTİNG NEDİR NE İŞE YARAR?

 

Web hosting nedir ve ne işe yarar? Web hosting firmaları ne tür hizmetler verir? Bu makalemizde internet siteleri konusu ile yeni tanışmak isteyenler için web hosting sunucu barındırma firmaları ve hizmetlerini ayrıntılı olarak siz değerli ziyaretçilerimize açıklayacağım. İşte web hosting nedir ve ne işe yarar soruların ayrıntılı açıklamalar.

 

Web Hosting Nedir?

Domain nedir, web hosting nedir?

Web hosting işlevleri ve ne işe yaradığı soruların cevaplarına başlamadan önce web hosting kelemi anlamaları açıklamakta yarar görüyorum. Web ve Hosting, İngilizce kökenle kelimelerdir. Hosting, Türkçe kelime anlamı; “barındırma” yani, yani ev sahipliği olarak anlamlandırabiliriz. Web kelimesinin açılımı ise “www” “world wide web”, yani dünya çapında internet olup,  web ve hosting kelimelerin birlikte anlamları ise, web barındırma ile internet sitelerine ev sahipliği anlamını görüyoruz. Peki, hosting sunucu barındırma hizmetinden yararlanmadan bir web site adresi (domain/alan adı) kayıt olup, herkesin erişim sağlayabileceği bir internet sitesi meydana gelir mi?

Cevap; Kesinlikle hayır! 

Yani bir barındırma sunucusu hizmetinden yararlanmadan ne bir internet site adresi olur nede internet ziyaretçilerin erişimi mümkün olmadığını aklımızın bir tarafında tutalım. 

DOMAİN NEDİR, HOSTİNG NE İŞE YARAR?

Öncelikle domain nedir sorusu cevap bulalım. Domain name de kökeni ingilizce olup, domain name Türkçe karşılığı ise, “alan adı” olup daha açık bir ifadeyle “web sitesi adresi” şeklindedir. Bir domain tescili ile domain sahibi nasıl olunur? Domain name (alan adı), web hosting firmasında tescili yapılır. Ayrıca .COM, .NET, veya .ORG benzeri uzantılar ile alan adı tescili yapmak için hiç bir resmi veya gayrı resmi evrak gerektirmez. yani kişisel olarak kolaylıkla bir internet sitesi adresine isteyen herkes sahip olabilir. Peki hosting ne işe yarar? Hosting sunucu barındırma hizmeti olmaksızın bir domain tescili yapılabilir ancak, web hosting sunucu barındırma hizmetinden yararlanmadan bir alan adında içerik (yazılar, dokümanlar sayfalar vb.) yapılamaz! Daha açık bir ifadeyle bir alan adında içerik yazıları yazabilmek ve bu yazıların internette yayımlanabilmesi hosting sunucu hizmetinden yararlanmadan bir web sitesi internette yayımlanamaz. Yani web hosting ne işe yarar? sorusunun cevabı, bir internet sitesinin içerikleri 7/24/365 dünyanın her yerinde yayımlanma hizmetidir. Böylece buraya kadar şunu öğrendik: domain nedir, nerede tescil yapılır ve bir web hosting ne işe yarar? soruların cevaplarını öğrendik.

 

Peki web hosting ve alan adı (domain) ücretli mi? 

Cevap; Domain ve web hosting sunucu barındırma hizmetleri ayrı ayrı ücretlidir. ancak öyle büyük paralar ile değil, çok küçük bir bütçe ile isteyen herkes bir web sitesi sahibi olabilir. Peki alan adı ücretleri ne kadardır ve ne şekilde ücretlendirilir. Domain ücretleri yıllık şeklindedir. Yıllık alan adı ücretleri ise $10 – $15 dolar aralığındadır. Web hosting fiyatları ise, nasıl, ne amaçlı ve hangi boyutta bir web sitesi sahibi olmanıza bağlı olarak $2/ay dolar ile $300 /Ay dolar arasında makas oldukça geniştir. O nedenle daha ayrıntılı olarak web hosting sunucu barındırma konusunu öğrenmeye ihtiyaç var. Web hosting çeşitleri var mı ve nelerdir? Web hosting planları ve çeşitleri konusunda bilgi sahibi olmadan domain tescili yapıp hangi web hosting planı seçmeliyim?

 

Web Sitesi Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

WEB HOSTİNG FİRMALARI HOSTİNH PLAN ÇEŞİTLERİ

 

Bir domain kayıt yapacağım ancak hangi hosting paketi seçmeliyim? sorusu oldukça önemlidir. Çok saydı web hosting sunucu barındırma paket boyutları olduğunu unutmayalım. Hangi hosting paketinden yararlanmalıyım? sorunun cevaplarından önce hosting plan çeşitlerin ne olduğunu ve hangi hosting planı ne tür bir web sitesi için gerekli veya lüzumsuz olduğu bilmek gerek. Önce hosting sunucu hizmet planları nedir ? bi öğrenmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayalım.

Web hosting Plan Çeşitleri:

Shared Hosting

 Wordpress Hosting

Cloud Hosting

VPS Hosting

 Reseller Hosting

 Dedicated Hosting

 

Şeklinde açıklayabiliriz.

Shared Hosting Nedir Ne İşe Yarar? Shared Hosting, paylaşımlı hosting şeklindedir. Web hosting firmaları shared hosting planı olarak sadece bir sunucuda yüzlerce internet siteleri yayımlayabilmektedir. 

WordPress Hosting Nedir? Temel olarak WordPress hosting, Shared hosting prensibinden hiç farkı yok. Çünkü WordPress hosting de bir sunucuda yüzlerce web sitesi yayımlanma biçimidir.

Cloud Hosting Nedir nasıl çalışır? Cloud hosting kelimesinin Türkçe anlamı, bulut barındırma şeklindedir. Cloud hosting, Shared hosting gibi binlece site ile paylaşımlı sunucu olmakla beraber tek bir sunucuya bağlı değil, bir birlerine entegreli birden fazla sunuculara entegreli olarak çalışmaktadır.

VPS Hosting nedir nasıl çalışır? VPS, “Virtual Private Server” (Sanal Özel Sunucu) cümlesinin kısaltılmış adı şeklindedir. VPS Hosting de temelde bir sunucuda birden fazla site ile bir sunucuda paylaşımlı hosting şeklindedir ancak, Shared hosting gibi bir sunucuda yüzlerde site değil, hosting firmasının fiyat politikasına bağlı olarak bir sunucuda çok daha az web sitesi barındırma prensibi vardır.

Reseller Hosting nedir nasıl çalışır? Reseller hosting, Türkçe kelime anlamı “bayi hosting” şeklidir. Reseller hosting, bir sunucunun birine kiralama marifetiyle ilgili hosting firmasına bayi olma prensibi şeklindedir. Genellikle küçük çapta bir hosting sitesi kurmak isteyenler ve web tasarımcıların başvurdukları bir yöntemdir. Web tasarımcılar, bayi hosting sunucu kiralayıp iş yaptıkları müşterilerini bu sunucuda kayıt yaparlar. 

Dedicated Hosting nedir nasıl çalışır? Dedicated Hosting kelime Türkçe anlamı özel, adanmış hosting sunucu barındırma şeklindedir. Dedicated hosting, reseller hosting gibi bir sunucuyu kiralama olsa da, dedicated hosting sadece bir firmanın internet sitesi için özel olmak üzere kiralanır.

 

Yukarıdaki web hosting paketleri açıkladıktan sonra aklınızdan geçecek soru şu olsa gerek: Ben yeni bir site kuracağım ancak hangi hosting planı almalıyım. Daha açık bir ifadeyle yeni kurmak istediğim web sitem için hangi hosting paketi sitemin ihtiyacını karşılar? sorusu cevabı vermem gerek.

 

WEB HOSTİNG FİYATLARI

 

İstisnasız tüm dünyada web hosting sunucu barındırma hizmeti satın alma biçimi kiralama şeklindedir. Yani web hosting satın alma seçenekleri arasında web sitem için ömür boyu olacak şekilde bir web hosting paketi satın alma şekli  yoktur! Bir web hosting planı kiralama şekli, tıpkı bir işyeri veya ev kiralama şekli gibi aylık hesaplama şekli ile fiyatlandırılır ancak, web sitesi kurmak ve yayımlamak için bir aylık, 12 aylık, 24 yıllık veya 36 aylık vb. şeklinde kiralama seçenekleri var. Bir web sitesi açmak istiyorum ancak ne tür bir hosting planı seçmeliyim? sorunun cevabı oldukça önemlidir. Aslında bu soruya şöyle bir soru ile sağlıklı cevapları bulabiliriz: Ne tür bir site açmak istiyorsunuz? Yukarıda özetle açıkladığım gibi web hosting barındırma plan fiyatları $2 ile $650/Aylık dolar arasında olması, taban web hosting fiyatları ile tavan hosting plan fiyatları arasında makas genişliği oldukça büyüktür. Hosting planları içerisinde en pahalısı dedicated hosting (adanmış özel sunucu) olup, dedicated hosting planları da sabit fiyatlı değil, özel sunucunun özelliğine bağlı olarak aylık $80 – $650 dolar aralığındadır. Bu nedenle web hosting planı kiralarken paranız çok olsa dahi, lüzumsuz yere VPS hosting yada Dedicated hosting planı ile başlamak, bunun adı israf olup, sadece cebe zarar olduğunu unutmayın! Örneğin bir A.Ş. veya şirketler grubu bir holding marka adınız için ürün yada hizmetleriniz konu alan kurumsal bir web sitesi açmak için iyi bir “Shared Hosting paketi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Zira bir web hosting planı belirlerken ihtiyaca göre belirlemek en isabetli tercihtir.

 

Web Sitesi Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

WEB HOSTİG TAVSİYESİ
Kötü Bir Hosting Feb Hosting Firması

Kalitesiz Bir Hosting Sitesi Seçimi Hayal Kırıklığına Neden Olabilir mi?

Dünya genelinde internet mecrasında web hosting firması adı altında irili ufaklı binler web hosting siteleri var. Ancak web hosting firması seçimi oldukça önemlidir, UNUTMAYIN! Arama motorunda rastgele karşınıza çıkan bir web hosting sitesinden domain tescili yapmak ve hosting sunucu hizmeti satın almak, web sitesi kurma keyfinizi kabusa neden olabilir unutmayın!

 

Güvenilir ve müşteri memnuniyeti bakımında kaliteli hizmet ve web hosting plan paketi içerik ayrıntıları web sitenizin internet hayatının akışı oldukça önemlidir. Sizi mutlu edecek bir web hosting şirketi seçerken, hosting şirketinin nitelikli ve sorun çözme kabiliyetine haiz müşteri destek teknisyen ekibine sahip olması oldukça önemlidir. O nedenle hosting firmasının müşteri memnuniyeti odaklı ve müşteri sorunları çözmek için çok istekli olup, vizyonu müşterilerini memnuniyeti amaç ve gaye edinen bir web hosting şirketi seçmek çok önemlidir.  Ayrıca web hosting plan içerik zenginliği ile hosting fiyatı arasındaki rekabetçi denge de önemlidir. 

Küçük ve orta ölçekli firmalar için sıfırdan bir web sitesi açmak için “Shared Hosting planı ihtiyacı karşılayacaktır. Ayrıca web hosting firmaları Shared (Paylaşımlı) hosting planı adı altında genellikle bir birinden  boyutlarda 3 adet Shared hosting plan fiyatları müşterilerin hizmetine sunarlar. Ayrıca bir kaç yıl sonraki zamanda ziyaretçi sayılarında Shared Hosting kapasitesini zorladığında web hosting planları ihtiyaca göre değiştirme veya yükseltirken web sitenizden hiç bir içerik yazıları, doküman veya veri kaybı olmadan yapılabilmekte olduğunu açıklamam gerek.

 

Eğer açmak istediğiniz web sitesi, çok büyük bir e-ticaret sitesi olup binlerce ürün yükleyecekseniz, seçeceğiniz hosting sunucusu “dedicated hosting planı seçenek değil, gerekliliktir. Açmak istediğiniz internet sitesi orta ölçekli bir e-ticaret sitesi ise, VPS hosting planı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Eğer bir kaç yüz ürününüz olup ürünleri manuel olarak kayıt yapacağınız küçük bir e ticaret sitesi kuracaksanız, Shared hosting planı veya Cloud (bulut) hosting planı ihtiyacınız karşılayacaktır.

Bir web hosting sitesi kurmak istiyor veya iyi bir müşteri portföyü olan bir web tasarımcılar “Reseller Hosting” işlerini görür.

One thought on “Web Hosting Nedir?

Bir Cevap Yazın