Home » Blog » VPS Hosting Nedir?

VPS Hosting Nedir?

VPS hosting nedir? Vps hosting bir seçenek mi yoksa bir zorunluluk mu? Neden ve hangi koşullarda vps (Virtual Private Server) hosting server (sunucu) almalıyım? Bir web sitesi açarken, vps hosting sunucusu mu almalıyım, yoksa shared (paylaşımlı) hosting sunucu hizmetini mi almalıyım? Vps hosting sunucusunun shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated (bir hesaba özel tahsis edinmiş) hosting sunucu planından farkı nedir?

 

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

Virtual Private Server Nedir?

 

 

VPS hosting nedir, VPS açılımı ve anlamı nedir ve VPS nasıl bir hosting sunucusuna sahip? Vps orijinal adı, “Virtual Private Server” (İngilizce) cümlenin kısaltılmış adıdır. Türkçe anlamı ise “Özel Sanal Sunucu” anlamına gelir. Vps hosting, yazılımlar geliştirilerek fiziksel sunucuların sanallaştırılmış birden fazla sunuculardan kaynak sağlayarak daha etkin kullanılan işleyiş biçimidir. Teknik olarak VPS hosting sunucuları dedicated hosting sunucu gibi ihtiyacı kadar kaynak tüketir. Yani vps hosting, biraz paylaşımlı ve biraz dedicated karışımı demek, yanlış olmaz

 

En İyi 5 Hosting Firmaları Hangisi?

 

VPS Sunucunun Shared ve Dedicated Hosting Farkı Nedir?

 

Biraz Shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated (Özel paylaşımsız) hosting sunucusundan bahsetmeden vps hosting sunucusu kolay anlayamayabiliriz. Ayrıca sizi çok fazla teknik konu ve kavramlara boğmamak adına, vps hosting sunucusu anlamanız için yalın bir dil ile anlatacağım. Bu nedenle vps hosting, shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated (özel) hosting sunucu hizmeti ile karşılaştırma yapmaya muhtaçtır.

 

Spesifik örnek olarak bir hosting firması, bir paylaşımlı (shared) hosting sunucusunu yüzlerce müşterilere kiralar. Tersine bir anlatımla yüzlerce web siteleri tekbir sunucudan kaynak tüketir. Ve her bir paylaşımlı hosting müşterisi, kendisine sınırlandırılmış ölçüde kaynak tüketir. Didicated hosting planı kullanan bir web sitesine bir sunucu özel olarak tahsis edilir. VPS hosting dedicated hosting planından çok daha hesaplıdır.

 

VPS hosting planı kullanan bir web sitesi, Dedicatet hosting gibi bir tek sunucuya bağlı kalmadan ihtiyacı doğrultusunda birden fazla sunucudan kaynak tüketebilmektedir. kotalı kaynak olarak tek. Rakamsal olarak ifade etmemim nedeni konunun iyi anlaşılması içindir. Zira bahsettiğim rakamlar standart bir kural değil. Hosting firmasından satın alınan bir vps hosting planı veya dedicated hosting planında kimi hosting firmaları sınırsız web sitesi yayınlama hakkı verirken bazı hosting firmaları da dedicated hosting sunucunuzda bir adet siteden fazla izin vermiyor. Bazı hosting firmaları da her bir müşterisine kendi kontrol panelinde sınırsız sayıda web sitesi yayınlama hakkı ve izni verebiliyor. 

 

En İyi 5 Hosting Firmaları Hangisi?

 

Hangi Durumda VPS Hosting Satın Alınmalı?

 

Hangi aşamada vps hosting satın alınmalı gerektiği konusu daha iyi anlaşılması için, shared (paylaşımlı) hosting mantığına değinmesek eksik olur. Başlangıçta bir web sitesi açmak için (iyi bir bir araştırma sonucu) paylaşımlı web hosting planı alınması önerilir. Peki neden?! Vps hosting hizmeti hem çok pahalı ve vps hosting yönetim paneli teknik olarak kullanımı zordur. Bu nedenle, paylaşımlı hosting fiyatları çok hesaplı olanın yanıda iyi bir deneyim kazanmak için paylaşımlı web hosting hesabı yönetmek çok kolaydır. Zaten paylaşımlı hosting kullanım evreniz ihtiyacınızı karşılayamayacak duruma geldiği saman vps hosting planına yükseltebilirsiniz. 

 

Örneğin; Paylaşımlı hosting’in bir sunucusunda 50 web sitesi yayınlanıyor ve web siteniz günlük 200 hit (ziyaretçi) oluyor, sitenize iyi bir seo çalışması yaparak 500 hit oldu, bir kaç ay sonra sitenize günlük 10.000 hit’i aştı. Web sitenizin bağlu olduğu sunucuda bulunan diğer 49 sitenin hakkı olan kaynak  tüketimi (cpu) kullanmaya devam etmenize hosting firması razı olmaz. Yani hiç bir hosting firması böyle çok kaynak tüketen bir web sitesini paylaşımlı hosting sunucusunda kalmasını istemez. İşte burada hosting firması size vps hosting paketine yükseltmeniz için size baskı yapmaya başlayacaktır.

 

Bu hosting firması bana yanlış yapıyor diye düşünürsün ve en iyisi ben siteni başka bir hosting firmasına transfer edeyim dersen, çok kısa bir süre sonra yeni hosting firmasında bunu kabul etmeyecektir. İşte bu durumda olan bir web sitesi için vps hosting sunucusu veya dedicated hosting sunucu hizmeti satın almak bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın