Home » Blog » Subdomain (Alt Alan Adı) Nasıl Oluşturulur?

Subdomain (Alt Alan Adı) Nasıl Oluşturulur?

ALT ALAN ADI NEDİR NASIL YAPILIR?

 

Zamulmekan Binici

Araştırmacı Yazar: Zamulmekan Binici

Subdomain nedir? Subdomain (alt alan adı) nasıl oluşturulur? adım adım halihazırda var olan bir web sitenizin yönetim panelinde adım adım subdomain açmak, internette yayınlaması, sayfa/sayfalar düzenleyebileceğinizi burada öğreneceksiniz. Alt alan adları konusunda aklınıza gelebilecek tüm detayları sizin için bu makalede kaleme aldım.

 

 

 

Bir web hosting firması bünyesinde bir domain tescil ettiniz ve buna bağlı olarak mevcut web hosting sitesinde veya domain adını başka bir hosting firmasına transfer ettiniz burada bir hosting sunucu hizmeti satın aldınız. Ve web sitenizi bir app (uygulama ) ile kurulumu yaptınız. Böylece bir web sitesi sahibi oldunuz.

 

Subdomain nedir?

Subdomain nasıl oluşturulur?

Şimdi gelelim esas konumuza; Subdomain nedir ve sub domain hesabı nasıl oluşturulur? Subdomain ingilizce bir kelime olup Türkçe tam karşılığı ise; alt alan adı olarak karşılık bulur. Peki! Sub-domain ne işe yarar? Adresin sonuna mevcut web sitenizin adresi (www.SitenizinAdresi.com) bulunduran daha fazla web site/sitelere sahip olmak demektir. Örnek verecek olursak: mevcut web sitemin adresi https://www.sitekurmak.net bünyesinde “forum” adında bir subdomain yapmak istediğimde, subdomain internetteki tam adresi https://www.forum.sitekurmak.net şeklinde yayınlanmış olur.

SUB-DOMAİN HESABI AÇMA VE İNDERNETTE YAYINLANMASI İÇİN NASIL KURULUMU YAPILIR?

Mevcut web hosting sunucu hizmeti kullandığınız hosting  plan, subdomain ve cpanel (kontrol panel) özeliğine sahip olduğunu olduğunu  Çünkü bütün web hosting sunucu hizmet sağlayıcıları müşterilerine cpanel ve subdomain özelliği sunmuyor. Web siteniz için sunucu hizmeti satın aldığınız web hosting şirketi bu hizmeti sağladı var sayarak sub domain hesabı oluşturma ve internette yayınlanması için adım adım tarifine geçelim.

 

Cpanel içerisinde “Domains” butonu başlığı altında “Subdomains” butonuna tıkla > yeni açacağınız subdomain site adı ne olmasını istiyorsanız “subdomain” önündeki kutuya bir isim giriniz > ve “CREATE” (“OLUŞTUR”) butonuna tıkla. Sonra cpanel ana sayfanıza geri dönün ve ilk ana sitenizi internette yayınlanması için kurulumu nasıl yaptıysanız aynı adımları izliyorsunuz. Yapmanız gereken iki değişiklik “Choose Domain” karşısındaki kutuda ilk ana web siteniz görünür. Web sitenizin bulunduğu butona tıkla ve yeni oluşturduğunuz subdomain adına ayarlayın ve eğer kullandığınız uygulama “wordpress” ise, yeni sub-domain için farklı bir kullanıcı adı kullanmalısınız. Ayrıca wp-admin paneli için ilk ana web sitenizin şifresini kullanmanızda hiçbir engel yoktur.

 

En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

Ayrıca uygulamalı video eşliğinde subdomain oluşturma ve wordpress uygulaması ile internette yayınlamak için sizin için bulduğum aşağıdaki video eşliğinde “alt alan adı nasıl yapılır öreceksiniz.

Bir Cevap Yazın