Home » Blog » Web Sitesi Yapma Rehberi

Web Sitesi Yapma Rehberi

WEB SİTESİ KURMAK MI İSTİYORSUN?

Adım adım bir site nasıl kurulur? İnternet Sitesi Açma ve Kurma Bu Eğitim Rehberi Yardımı İle Hemen Az Sonra Site Kuracak, Web Siteni Yayımlayacak Ve Profesyonel Görünümlü Sayfalarını Oluşturmaya Başlayacaksın.

Sİte Yapmak

Başarılı Kaliteli Ve Profesyonel Bir İnternet Sitesi Nasıl Yapılır?

Zamulmekan Binici

Araştırmacı Yazar: Zamulmekan Binici

Başarılı bir sine nasıl açılır? İster kişisel bir blog aç veya firmanızın ürün veya hizmetlerini yayımlamak için ticari olarak firmanız/şirketiniz için bir web sitesi kurmak olsun. Bu ücretsiz eğitim rehberimiz sayesinde daha evvel  teknik bilgi, html veya php kodlama bilmeniz, site şablonu/teması için web tasarımcı olmanız veya arama motorlarında başarılı olmanız için bir SEO uzmanı olmanız gerekmez. Çünkü bu site yapma rehberimizi internet sitesi kurmak konusunda az bir şey bilenler veya hiç bir bilmeyenler için tasarladık. Üstelik bu eğitim rehberimiz için sitekurmak.net ziyaretçilerimizden hiç bir ücret talep etmiyoruz. Bu eğitim kılavuzu ziyaretçilerimize armağanımızdır.

Kısa bir süre içerisinde bir site nasıl yapılır ve yayınlanır? Bu internet sitesi açma eğitim rehberi 2 sayfadan oluşan ve sitemizin ziyaretçilerine açık kaynak sunulmuştur. Birinci sayfayı okuyup takip ederek bitirdiğinizde tek tıklama ile web sitenizi açmış ve internet’te yayınlamış olacağınızı unutmayın! Site kurma eğitim rehberimizin ikinci sayfası ise kaliteli, Arama motorları sayfa sıralamasında başarılı ve profesyonel bir web sitesi sahibi olmanız için uygulamalı eğitim videolarından oluşan ücretsiz bir rehber olduğunu bilmenizi isteriz.

 

NEDEN BU REHBERİMİZ EŞLİĞİNDE SİTE YAPMALISINIZ?

 

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

KONUMUZ: Başarılı Sİte Nasıl Açılır?

Bu site kurma rehberini anlatmaya başlarken, henüz bir site açmaya başlamadan önce, başlangıçta bazı kavramlar size yabancı gelebilir veya anlamamış olabilirsiniz. Bunu hiç dert etmeyin ve kafanıza hiç takmayın. Çünkü bu çok doğaldır ve bir site kurmanıza engel değildir. İnternet konusuna yabancı ve sadece bilgisayarı açıp kapatabilen biri tarafından başarılı web sitesi nasıl kurulur? sorunun cevabı olarak, bu eğitim kılavuzu sayesinde site kurmak çok eğlenceli ve çocuk oyuncağı kadar kolay bir şekilde başarılı, kaliteli ve profesyonel bir site kurduğunuza siz bile şaşıracaksınız ve gözlerinize inanamayacaksınız! Şimdi yapmanız gereken tek şey sabırla bu rehberi okumaya devam etmek. İşte bunları yapabileceksiniz; 

 

• Bu eğitim rehberi ile tek tıklama ile en gelişmiş versiyon uygulaması ile web sitenizi internet’te yayınlamış olacaksınız.

 Bu site yapma eğitim rehberi ile mobil (Android cep telefonları) uyumlu ve görünümlü bir web sitesi kurmayı öğreneceksiniz. Zira en son yapılan bir araştırmaya göre pazaryeri alışverişlerinde kullanıcıların % 71’i, mobil uygulamaları üzerinden erişim sağlanmıştır.  

Bu web sitesi açma eğitim rehberi sayesinde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) öğrenmiş olacaksınız. İnternet’te bir sitenin arama motorları sonuçlarında Page Rank (sayfa sıralama) sonuçlarında güçlü rakip sitelere karşı üstünlük sağlayarak başarılı olabilmesi için SEO, olmazsa olmaz derecede önemlidir. Bu, tüm ziyaretçilerimiz için açık kaynak olarak ve özenle hazırlanmış ücretsiz bir SEO eğitim rehberi olduğunu unutmayınız!

• Bu eğitim rehberi ile en iyi web hosting firması ile oldukça zengin içerikli ve en ekonomik bir hosting planı ile web sitenizi açmanıza rehberlik edeceğiz. Çünkü başarılı ve kaliteli bir web sitesi kurmak için web hosting planın içerik zenginliği, boş verilecek bir şey değildir.

• Bu eğitim rehberi ile her kategoriler için ve profesyonel web tasarımcılar tarafından sunulmuş 8.000’den fazla ve her biri birbirinden oldukça şık ücretsiz site temaları/şablonları göreceksiniz. Ayrıca her bir tema/şablonu web sitenizde görmek için sadece 2 tıklama ile yüklemeyi öğreneceksiniz. 

• Bu eğitim rehberimizin ikinci sayfasında SEO’da başarılı, kaliteli, profesyonel ve gezinmesi kolay ziyaretçi dostu bir internet sitesi meydana getirmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm araçlardan yararlanmanızı sağlayacak uygulamalı eğitim videoları bir araya getirdik.

 

NE TÜR BİR İNTERNET SİTESİ AÇMAK İSTERSİN?

 

Bu site açma rehberimiz baştan savma öylesine hazırlanmış bir rehber değil! Bu web sitesi kurma rehberi özenle v e tüm ayrıntılarıyla hazırlanmış ve aklınıza gelebilecek her kategoride kaliteli, başarılı ve profesyonel görünümlü bir web sitesi açabileceksiniz. Daha açık bir ifadeyle bu site yapma eğitim rehberi siz değerli ziyaretçilerimize hangi tür bir internet sitesi yapmak istiyorsanız, sadece bir kaç dakika sonra dilediğiniz kategoride kaliteli ve başarılı bir site web sitesi açmış ve yayımlamış olacaksınız.

Peki bu eğitim rehberimiz eşliğinde ne tür bir site kurmayı öğrenebileceksiniz?

Örneğin;

Delerseniz kişisel bir blog kurabileceksiniz.

• Arzu ederseniz firmanızın ve veya şirketinizin ürün veya hizmetlerini internette tanıtmak için bir web sitesi açmış olacaksınız.

• Bu eğitim rehberimiz eşliğinde başarılı bir haber sitesi açmak.

• Bir Emlak web sitesi kurmak.

• Eğitim kurumunuz için oldukça şık bir okul sitesi yapmak.

• İnternet üzerinden para kazanmak amaçlı bir site yapmak.

• Youtube gibi bir video paylaşım sitesi yapmak.

• Otel sitesi açmak.

• Farklı turistik işletmeleri için internet sitesi kurmak.

• Yemek tarifleri internet sitesi açmak.

• Çeşitli amaçlara hizmet eden ibadethaneler için internet sitesi yapmak.

• Forum sitesi kurmak.

•  Sosyal paylaşım sitesi kurmak.

• Arzu ederseniz ailevi olarak mutlu anları içeren bilgi ve resimleri paylaşabileceğiniz bir internet sitesi açabileceksiniz..

Yukarıda spesifik olarak kategorize ettiğim çeşitli meslek alanları vb ve çok fazla ayrıntılarda boğmamak adına özetle bu eğitim rehberi eşliğinde bir site açtığınızda aklınıza gelebilecek hemen tüm konularda ihtiyaç duyabileceğiniz internet sitelerine uyumlu binlerce ücretsiz temalar/şablonlar ile site kurmayı öğretmiş olacaksınız. Samimi ve dürüstçe ifade etmem gerekirse geçmişte on binlerce ürünlerin yayınlandığı E-Ticaret sitesi yönetme deneyimlerim olduğu için ifade etmekte yarar gördüğüm, bu eğitim rehberinde istisnai olarak sadece ve sadece büyük ölçekli bir E-ticaret sitesi kurma ve yönetme eğitimi içermediğini bilmenizi isterim! Şimdi gelelim büyük ölçekli e-ticaret sitesi haricinde A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda başarılı bir web sitesi nasıl kurulur? sorunun cevabına.

 

SİTE NEDİR, NELERDEN OLUŞUR VE NASIL YAYINLANIR?

 

Daha açık bir ifadeyle bir site kurmak için gerekenler. Öncelikle hiç bilmeyenler için şunu açıklamakta yarar görüyorum. Bir bilgisayardan, tablet’ten veya mobil cep telefonunuzdan  direk veya popüler bir uygulama üzerinden internet’te bağlandığınızda, istisnasız olarak internette gördüğünüz her şey, bir internet sitesinin sayfası olduğunu unutmayınız! Popüler olarak herkesin bildiği Google, Twitter, Whatsapp, Facebook veya Youtube, bunların kategorisi veya kullanım amacı ne olarsa olsun hepsi birer sitedir. 

A’dan Z’ye İnternet sitelerin tamamı, yani her biri internet’te yayımlaması için bir web hosting sunucu hizmeti kullanıyor. Daha açık bir ifadeyle web hosting sunucu hizmeti kullanmadan hiç bir site internette yayımlanamaz unutmayın! Böylece bir web sitesi nasıl açılır sorunun cevabı olarak web hosting olmadan hiç bir site adresi yayımlanamaz ve internet ziyaretçilerine görünemez olduğunu öğrenmiş olduk. Web hosting, ingilizce olan bu cümlenin Türkçe anlamı ise; “ağ sağlayıcı” şeklinde olup daha anlaşılır bir açıklama ile Web sitelerine ev sahipliği şeklinde anlayabiliriz. Web adreslerin orjinal (İngilizce) adı “domain name”, Türkçe adı ise “alan adı” denir.

İnternette bir web sitesi adresin olabilmesi için bir web hosting firmasında site adresi tescil/kayıt yapılmasına ihtiyaç var. Hosting sunucu hizmeti ve domain ücretlidir. Ancak binlerce adet ürün barındıran E-ticaret siteleri ve her gün on binlerce ziyaretçileri olan sitelerin hosting paketleri istisna, yani ayrı potada tutuyorum, web hosting sunucu hizmet paketleri öyle büyük paralar ile değil. Çerez niteliğinde küçücük bir bütçe ile bir web hosting paketi satın alınabilir ve domain tescili yapılabilir. Domain fiyatları aylık şeklinde değil, yıllık şeklinde olmak üzere müşter dilerse bir kaç yıllık domain ücreti peşin ödeme seçeneklerinden yararlanabilir. Web hosting sunucu hizmeti için ise istisnasız tüm dünyada kiralama marifeti şeklinde aylık fiyat tarifeleri belirlemekle beraber, 6 aylık, 12 aylık, 24 aylık ve veya 36 aylık peşin olmak üzere hosting firmasına ödeme yapabilir. Peki bir web hosting sunucu hizmetinden yararlanmadan bir web sitesi internette var olabilir mi?

CEVAP: Kesinlikle hayır!

 

HOSTİNG FİRMASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

 

Web hosting seçimi önemlidir

Kalitesiz Web Hosting Seçmenin Zararları!

İşte bu oldukça önemli bir soru. Web hosting firması seçimi ve önemi oldukça kritik önemdedir. Hosting firmasının seçimi ve hosting paketin içerik özellikleri es geçilecek bir şey değil unutmayın! Zira Google arama motorunda “web hosting firmaları” anahtar kelimesi ile arama yaptığımda 3.710.000 sonuç karşımıza çıktığına şahit oluyoruz. Yani internet ortamında web hosting şirketi/firması adı altında on binlerce web hosting siteleri var. Referanssız internet ortamında rastgele seçeceğin bir web hosting firması web sitesi kurma keyfini ızdıraba çevirebilir unutmayın! Web hosting firmasının sunucu yazılım, donanım, müşteri destek hizmet kalitesi, teknisyen ekibinin sorun çözme kabiliyeti, web hosting paket plan içerik özellikleri ile buna bağlı fiyat dengesi oldukça önemli ayrıntılardır. Bu binlerce web hosting firması adı altında bir hosting şirketinden bayi hosting sıfatı ile müşteri destek teknisyen ekibi olmadan tek kişi olarak, müşterilerin sorunlarını çözmeye yetişemediği için internet sitesi sahiplerin web sitesi kurma keyfini kabusa neden olabilmektedir. Dışarıdan web hosting sitesine bu bakarak anlaşılmaz. Bu ancak profesyonel web analizcilerin bir çok yönü inceleyerek ve çeşitli yardımcı araçları kullanarak tespit yapabileceği bir şeydir.

Böylece kullanıcı kaynaklı veya elektronik sistemin azizliği sonucu web sitenizde yaşanacak bir arıza nedeniyle web siteniz saatlerce yada günlerce internet ziyaretçilerinizden mahrum kalabilir mi? Ayrıca web hosting paket içerik özellikleri müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayamaması sonucu kısıtlamalar nedeniyle web sitenizin gelişimine engel olması nedeniyle korkunç bir hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olabilir. İçinizden şu soru geçtiğini duyar gibiyim: Nasıl bir web hosting sunucu hizmetinden yararlanmalıyım? 

 

WEB HOSTİNG TAVSİYESİ

 

Web Hosting Tavsiye

En İyi Hosting Şirketi Tavsiyesi

Aynı zamanda dünyanın önde gelen web hosting inceleme raporları inceleyip sıkı takip eden biri olarak web sitemizin ziyaretçileri için incelediğimi bilmenizi isterim. Türkiye’nin en iyi web hosting firmasından bahsetmiyorum. Her ay rutin olarak binlerce web hosting şirketleri tüm dünyada kalite standartları, müşteri destek hizmet kalitesi ve hosting plan paket içerik zenginliği ile fiyat arasındaki denge ve müşteri memnuniyet yorumları önemli kriter olarak dikkate alınıyor. Şimdi gelelim web hosting şirketi tavsiyemize. sitekurmak.net sitemiz için de bir web hosting firması ve hosting paketine karar verirken çok sayıda kriterleri dikkate aldım. Dünyanın en iyi ilk 500 web hosting şirketleri arasına girmiş, süper hızlı sorun çözme kabiliyetine haiz teknisyen ekibinden oluşan kaliteli müşteri destek ekibi, oldukça zengin hosting paket içerikleri ile fiyat arasındaki dengeyi sağlayan bir hosting şirketinden sağlıyoruz. Şunu bilmenizi isterim ki, sitekurmak.net web sitemiz için hangi kriterleri dikkate aldıysak hangi hosting şirketini önemle seçtiysek aynı hosting şirketi size de tavsiye ettiğimizden emin olabilirsiniz. Bu sitemiz için tmdhosting şirketinden sağlıyoruz.

Açıkçası en iyi web hosting firmaları ve hosting paketleri olarak www.inmotionhosting.com ve TMDHosting değerli bulduğumu söylemem gerek. Her iki hosting şirketi kaliteli teknik destek sorun çözme kabiliyeti, hosting paket içerikleri oldukça zengin ve hosting sunucu yazılım ve donanım dünyanın en gelişmiş teknolojileri bakımından üst düzeydedir Ancak TMDhosting‘i inmotionhosting’ten 2 adım öne çıkaran teknik destek ekibinin yanıt süreleri sorun çözme kabiliyeti ile web hosting paket fiyatıdır. İnmotion hosting paket fiyatı (3 yıllık tek seferde ödendiğinde) $4.99/ay dolar iken TMDHosting Paket fiyatı $2.95/ay dolar şeklindedir.  TMDhosting, dünyanın 6 kıta da sunucusu bulunan, arama motorlarında süper hızlı sayfa yükleme, dünyanın en gelişmiş yazılım ve donanımları, en gelişmiş 400 + zengin uygulama seçeneği sorun çözme kabiliyetine sahip deha (Genius Support) müşteri destek ekibi ve piyasa koşulları içerisinde en uygun fiyata sınırsız bir hosting paketi sunuyor. Bu nedenle size de TMDHosting şirketinin aşağıda açıkladığımız hosting planı tavsiye ediyorum. Ayrıca sitekurmak.net sitemizin ziyaretçilerine özel olmak üzere ekstra %5 daha özel indirim elde ettik. Size özel indirim kupon kodu: sitekurmak kullanmayı unutmayın.

Ayrıca çoğu hosting şirketleri Domain adı $10-15 dolar yıllık aidat isterken TMDHosting, ilk yıl için 12 aylık olmak üzere ücretsizdir. Domain adından başlayarak web sitesi nasıl açılır? sorunun cevabına geldik. 

Şimdi gelelim domain adı kriterlerine; Domain adında İngilizce alfabe dışında başka hiç bir dilin harfleri yer alamaz. Yani daha açık bir ifadeyle Türkçe ( I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç) harfler yer alamaz unutmayın! Eğer tescili yapmak istediğimiz alan adı cümlemizin içerisinde “I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç” harflerden biri bulunuyorsa harflerimiz “İ-G-Ü-S-Ö” harfleri kullanmalıyız Ayrıca domain adı içerisinde büyük harfleri de kullanılamaz! Eğer bu kurallara uymadan domain tescili yapmaya çalışırsak, domain tescili/kayıt tamamlanamaz. Böylece domain adı kayıt etme kuralları anlaşıldıktan ve bir alan adı üzerinde karar verdikten sonra şimdi ilk sitemizi açmaya başlayalım. 

 

WEB SİTESİ AÇMAK İÇİN HAZIR MIYIZ?

 

Site nasıl kurulur? Adım adım bir site nasıl açılır sorunun cevabıyla başlayalım. Evet kendinize web sitesi açmaya başlamak için ilk adım, bir domain name yani alan adı (site adresine) karar vermek ile başlayalım. Soru şu; Web sitemin adını ne koymalıyım? Eğer kurmak istediğiniz site firmanızın/şirketinizin ürün yada hizmetleri konu alacak ise ve bir markanız var ise sitenizin adresi (site adı), markanızın adı olarak kayıt yapmanız isabetli olacaktır. Şayet bir markanız yok ise, açmak istediğiniz sitenizin konusu hangi amaç için kullanacaksanız, somut olarak o işi özetleyen bir kelime veya en fazla 3 kelime olacak şekilde domain adı yapmanızı öneriyoruz. Yani sitenizin konusunu en net bir biçimde ve somut olarak açıklayan, insanların hafızasında kolay yer edinebilecek ve oldukça çok kısa bir kelimeyi domain adı yapmanızı önemle tavsiye ediyorum. O nedenle site adresi konusunu çok iyi düşünerek karar kılmalısınız. En Somut Örnek; sitekurmak.net sitemizin domain adı, sitemizin konusu ile alakalı mıdır? Sitenizin alan adı olarak sizde bu örnek gibi düşünebilirsiniz.

Sitemizin domain adı ne yapacağımıza karar kıldık. Şimdi sıra geldi domain adı tescili yapmak, sitemizin internette yayımlanabilmesi için web hosting sunucu hizmeti satın almak, sitemizin dili ve yönetim panelini Türkçe yapmak ve  bir tıklama ile bir dakika içerisinde web sitemizi internette yayımlamak için aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde bunları yapıyoruz.

www.tmdhosting.com şirketinden dilerseniz tek seferde ödeme yapmak üzere bir aylık, 12 aylık, 24 aylık veya 36 aylık web hosting hizmeti kiralama seçenekleri satın alma yapabilirsiniz unutmayın.  “STARTER” hosting sunucu fiyatının normalde fiyatı $4.95 /ay dolar fiyat iken şuanda %40 indirim ile $2.95/aylık dolar, sitemizin ziyaretçilerine mahsus olmak üzere %5 daha indirim ile $2.80/ay dolar ile satın almak ve ilk 12 aylık ücretsiz domain tescili yapmak için BURAYA TIKLA‘mayı unutmayın! 

Tamamen mülkiyeti sizin tasarrufunuzda olacak şekilde bir internet sitesi sahibi oldunuz. Tebrikler! Yukarıdaki eğitim videomuz eşliğinde domain tescili yaptık , sitemizin internet’te yayımlanması için harika bir web hosting sunucu hizmeti satın aldık ve WordPress uygulaması ile tek tıklama web sitemizi internet’te yayımladık.  Web sitenizin tam adresiyle (http://www.SitenizinAdresi.com) arama motorunda değil, internet tarayıcısında arama yaptığınızda web sitenizin yayımlandığını görüyorsunuz. Bunu yaptığınız halde web sitenizin iskeleti yayımlanmıyorsa şayet, telaş yok, panik yok! Hemen bizimle iletişime geçin, memnuniyetle sorununuzu gidereceğimden emin olabilirsiniz. 

 

Web sitemiz sorunsuz olarak yayımlanıyor ise, sitemizin içerik düzenlemeye başlamak için eğitim rehberimizin ikinci bölümüne geçmek için BURAYA TIKLA.

3 thoughts on “Web Sitesi Yapma Rehberi

  1. Geri bildirim: Web Hosting Nedir?

Bir Cevap Yazın