Home » Blog » Shared (Paylaşımlı) Web Hosting Nedir?

Shared (Paylaşımlı) Web Hosting Nedir?

Shared (Paylaşımlı) Web Hosting Nedir?

 

Shared hosting ne demek? sorusuna Shared hosting ismi İngilizce dilinde bir kelime olup tam olarak Türkçe diline çevirdiğimizde “Paylaşımlı Barındırma” şeklindedir. Shared (paylaşımlı) hosting nedir? sorusuna en somut ve kolay anlaşılır bir dil olması için, soruyu eveleyip gevelemeden ve uzatmadan yalın bir biçimde cevaplamak istiyorum. Web hosting sunucu barındırma konusunda bilgi sahibi olmayanlar bakımından daha anlaşılır olması için Sharted Hosting yani, adı üstünde “Paylaşımlı Hosting”, bir sunucu barındırmanın çok saydı internet sitelerine ev sahipliği yapması şeklindedir. Web sitesi dünyası ile henüz yeni tanışmak isteyen siz değerli ziyaretçilerimize Shared Web Hosting yani Paylaşımlı web hosting konusunu herkesin anlayabilmesi için tüm ayrıntılarıyla yalın bir dil ile anlatacağım.

 

 

Shared Paylaşımlı Web Hosting Nedir?

Sahred Hosting, Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı (Shared) web hosting planı ayrıntısına geçmeden önce web hosting firmaların web hosting sunucu hizmeti nasıl satın alındığı özetlemek zaruriye arz eder.  Tüm dünyada web hosting şirketleri hosting sunucu hizmeti satıma biçimi kiralama yöntemi ile satarlar. Bir hosting sitesini ziyaret ettiğinizde Shared Hosting, Cloud Hosting, WordPress Hosting, VPS Hosting veya Dedicated Hosting vb. hosting paket seçenekleri görebilirsiniz. Konunun dağılmaması için web hosting paketlerin ayrıntıları bir yana dedicated hosting hariç tüm hosting paketlerin sunucuları paylaşımlıdır. Çok çeşit hosting plan çeşitleri yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir. 

 

 

 

Web Sitesi Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

En Kaliteli 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

PAYLAŞIMLI HOSTİNG AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Shared (Paylaşımlı) hosting hizmeti oldukça hesaplıdır. Her bir hosting firması fiyat politikası ve hosting paketlerin içerik zenginliğine bağlı olarak shared hosting plan fiyatları $2/ay – $15/ay dolar aralığında iken, dedicated hosting fiyatları $80/ay – $650/ay dolar şeklinde çok büyük fiyat farkı var.

Cpanel veya sitenizin yönetim paneli kullanarak içerik düzenleme oldukça kolay olduğundan bir yazılımcı çalıştırma masrafına girmeniz gerekmez.

Web sitesi hayatı ile yeni tanışanlar için paylaşımlı hosting planı ile bir web sitesi kurup yayımlamak için teknik bilgi sahibi, kodlama veya siteni tema/şablon için web tasarım bilmeniz gerekmez.

Shared hosting paketlerin çoğu işletim sistem Linux olduğu için yeni başlayanlar için Cpanel kullanımı oldukça kolaydır.

Paylaşımlı (Shared Hosting paketi satın alındığında sistemin azizliği veya sizden kaynaklı bir hata sonucu web hosting firmaları ücretsiz teknik destek sağlar. Dolayısıyla shared (paylaşımlı) hosting hizmeti hem çok ucuz hem de masrafsızdır. 

Dedicated Hosting’in tartışma götürmez en belirgin avantajı, aylık ziyaretçi trafiği veri tabanı günlük yüzbinlerce ziyaretçi almaya elverişlidir. Ancak dedicated hosting satın aldığınızda hosting firması teknik destek sağlamaz. Dedicated Hosting sunucu hizmeti alanlar, bu sistem çok karmaşık ve teknik bilgi gerektiği için bir yazılımcı firmanızda çalıştırmanız icap eder.  Daha açık bir ifadeyle dedicated hosting her yönüyle çok pahalı ve masraflı bir hizmettir.

 

SİTE AÇMAYA HANGİ HOSTİNG PAKETİ İLE BAŞLAMALIYIM?

 

Bir web sitesi açmak istiyorsunuz ancak, web hosting sunucu barındırma hizmeti konusunda bilgi sahibi değilsiniz ve hangi web hosting paketi ihtiyacımı karşılar diyorsanız, “shared (paylaşımlı) web hosting planı satın alabilirsiniz. Ayrıca site açmak için başlangıçta “shared (paylaşımlı) hosting planı” satın aldığınızda ve ilerleyen zamanlarda günlük ziyaretçileriniz binlerce seviyesine gelir, aylık (ziyaretçi trafiği) veri tabanı karşılamayacak duruma geldiğinde, hosting firmanız hosting planınızı ihtiyacınız nispetinde yükseltme önerisi gelecektir. Daha açık bir ifadeyle paylaşımlı hosting sunucu hizmet paketinizi hiç bir içerik bilgilerinizden veri kaybı olmadan yükseltmenin önünde engel olmadığını bilmenizi isterim. Rahatlayın!

Web Sitesi Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

En Kaliteli 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Bir Cevap Yazın