Home » Blog » SEO Nedir Ne İşe Yarar?

SEO Nedir Ne İşe Yarar?

SEO Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

SEO nedir? SEO, İngilizce olan “Search Engine Optimization” cümlesinin kısaltılmış adıdır. SEO Türkçe anlamı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. Seo, internet site içeriklerin arama motorları kriterleri uyumluluğu artırmak, doğal arama sonuçlarında ilk sıralara yükseltmek ve olabildiğince en fazla organik internet ziyaretçi trafiği artırmak adına yapılan düzenlemelerin tamamını kapsar. Özetle Seo, site içi ve site dışı olmak üzere, arama motoru optimizasyonu uyumluluğunu artırmaya yönelik yapılan tüm çalışmaları kapsar.

SEO Nedir?

SEO Ne İşe Yarar?

Seo neden gerekli? Seo, bir sitenin tüm yazılar ve sayfaların arama motorlarında ilk sayfa ve hatta ilk sıralarda bulunabilirliğini artırmak için arama motoru optimizasyonu algoritması kriterlerine uyumlu olması adına yapılan tüm çalışmalar için, seo uyumuna ihtiyaç var. Profesyonel bir seo çalışması için site içi seo çalışması ve “site dışı seo çalışması” olmak üzere ikiye ayrılır.

 


En İyi Hosting Firmaları Tavsiyesi

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…


Arama motoru botları web sitenizin sayfaları en iyi şekilde indekslenebilmesi için seo dostu sayfa içerik düzenleme yapmaya ihtiyacınız var. Sayfanızda seo dostu içeriğe sahip düzenleme için sayfa içeriğiniz ziyaretçi odaklı bir sunum, ziyaretçinin aradığı ürün, hizmet veya makaleniz ile ilgili içeriğiniz dolu dolu, ilgi çekici, samimi, güven verici içten ve sonuç alıcı bir sunuma sahip olmalıdır.

Ayrıca ilgili konu ile alakalı rekabet ettiğiniz diğer rakiplerinizden fark yaratmalı, daha zengin içerikler ve İnternet ziyaretçisi web sitenizde olabildiğince uzun süre kalması, arama motorları nezdinde de sitenize değer atfeder. Google sayfa sıralama açısından sitenizin değerini artıracaktır.

Başka bir bakış açısıyla, organik internet ziyaretçilerin bir siteyi terk etme ortalaması yüksek ise, Google sayfa sıralamanız olumsuz etkilenir. Seo uyumlu bir sitenin ziyaretçilerin ortalama ayrılma süreleri bir dakikanın altında olmamalı!

Web sitenizin ziyaretçi gözünde sayfalar arası gezinmesi kolaylaştırıcı (şaşalı ve çetrefilli olmamalı!) bir tema ve diğer sayfa ve konulara geçişi teşvik edici içerik düzenlemeye sahip olmalıdır.

 

Site İçi SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 

Seo nasıl yapılır ve en etkili site içi seo kriterleri nasıl olmalı? Google algoritması sürekli gelişen, yenilemeye açık harikulade akıl dolu bir teknolojiye sahiptir. Öte yandan Google özgün, kullanıcı dostu bilgi paylaşımı önceleyen, yüksek kaliteli paylaşımlar amaç edinen ve sürekli güncel olan sitelere çok önem verir.

Google arama motoru botları, özgün bilgi paylaşımı ilke edinen en kaliteli siteleri bulup internet ziyaretçilerin erişimini kolaylaştırmak için nasıl bir yöntem izlediğini sizinle paylaşmak istedik. Google botları, ne tür siteleri çok sever ve hangi siteleri gömer? bilmenizde yarar var.

Google ilkesel olarak, başka siteden kopya içerik (çift içerik) çer çöp niteliğinde, kaliteden yoksun baştan savma, özensiz içerik paylaşımı yapan sitelerin sayfa sıralama sonuçlarında en dibe gömer! İnternet ziyaretçilerin en kaliteli ve en güncel siteleri bulmalarına da yardımcı olmak için sayfa sıralamasını olumlu etkiler.

Oldukça uzun araştırma ve meşakkati çalışmalar sonucu kaleme aldığımız bu makaleyi okuyan sitenasilkurulur.net webmaster platformun ziyaretçileri için, en kaliteli ve profesyonel seo dostu web sitesi kurmak adına altın değerinde tavsiyeleri aşağıda sıraladık. Peki! Seo nasıl yapılır? İşte tüm merak edilen seo kriterlerin detayları.

 

Seo Kriterlerine Uygun 23 Altın Kural

 

1- Her bir sayfada seo kriterlerine uyulmalı.

2- Kullanılacak her başlıklarda bir anahtar kelime ve ortalama 35- 70 karakter içeren bir başlık kullanılmalı. Başlıklar (boşluklar dahil) 70 karakteri aşmamaya özen gösterilmeli!

3- Her bir paragrafın ilk cümlesi en etkili, ikna edici, pazarlama stratejisi uygulanmalı ve anahtar kelime içermeli.

4- Yazılarınız düzgün bir dil ile imla kurallarına uyulmalı, merak uyandırıcı ve akıcı olmalı.

5- Yazılarınız roman kitabı gibi tek başlık şeklinde değil, paragraflar halinde yazılması tavsiye edilir.

6- Paragraf başlığı anahtar kelime içermeli, anahtar kelime abartılı olmamalı ve yazıların akıcılığı bozmamalı.

7- Seo dostu yazılarda konusu ile alakalı en az bir resim içermeli ve her bir resimde anahtar kelime içeren kısa bir cümle ile desteklenmeli.

8- Birden fazla sayfalarda benzer ürün veya hizmet oluşturmak durumunda kalırsanız şayet, bire bir aynı (ilk) başlık kullanılmamalı! Zira bire bir aynı başlığı taşıyan sayfalar, arama motoru algoritma botları tarafından spam (istenmeyen) olarak değerlendirilir! Örnek: Mobilya dekorasyon işletmenizin iki veya daha fazla çeşit oturma grubu var ve her bir sayfaya bir yemek masası bilgileri paylaşmak durumdaysan şayet, asla her iki sayfa (ilk) başlığı “koltuk takımı” şeklinde değil, her bir koltuk takımın model (“… koltuk takımı”) adıyla birlikte birbirinden farklı (ilk) başlıklar kullanılmalı.

9- Web sitenizin sayfa içerikleri ve iletişim bilgileriniz, samimi içten ve ziyaretçilere güven veriyor mu? Her bir sayfa içeriğinizi düzenlerken internet ziyaretçiniz kendini yalnız, güvensiz, kuşku duymamalı ve sizi yanında olduğu hissi yaşatan kaliteyi sunmalısınız. Yani her bir sayfa içeriğine ayrı bir önem ihtiva etmeli ve lüks bir dükkanın vitrini gibi albenisi olmalı. Daha açıkçası özensiz ve baştan salma içerik olmamalı!

10- Yazılarınızda bir makaleyi kaleme alırken, sitenizi ziyaret eden ziyaretçinizin şu sorusuna yanıt arayın: Bu makale yazarı, konuya hevesli uzman biri mi, yoksa sırf ziyaretçiyi sayfaya çekmek ve baştan savan bir yazı mı?

11- Bir yabancı (ziyaretçi) gözüyle kendi sitenize baktığınızda, kendinize şu soruyu sorun: Bu siteye kredi kart bilgilerimi rahatça ve tereddütsüz girebilir miyim?

12- Makalenizde yazım (imla) hataların olmamasına ve gerçek olmayan yanıltıcı bilgilerden kaçınmalısınız.

13- Şu hususu asla es geçmeyin! Sitenizde paylaşacağınız ürün, hizmet veya yazacağınız bir makalede kendi isteğiniz şekilde bilgi paylaşmak değil, İnternet ziyaretçinizin görmek ve bulmak isteyeceği kadar ayrıntılı bilgi ve tüm detayları paylaşmaktan çekinmeyin.

14- Sitenizde bir konuyu kaleme alırken, hangi konuların arama motorlarında daha iyi sıralamada yer alma tahmine dayalı değil, aksine, site okuyucusunun asıl ilgi alanları düşünerek kaleme almalısınız.

15- Makale konularında farklı açılardan ele alıyor musunuz? Makalenizde bir konuyu kaleme aldığınızda, makalenizin özgün içerik oluşundan, ayrıntılı bilgi, özgün raporlama, özgün araştırma, özgün analiz ve ziyaretçinizin okumak isteyeceği tüm detaylı açıklama paylaşmaya özen gösterin.

16- Yazılarınızda mutlaka her bir cümle üzerinde adeta titrer edasıyla, kalite kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Sitenizde, yazdığınız konularda otorite ve saygınlık kazandırmalısınız.

17- Makale içerik kalite bilgisi sadece bir kaynaktan elde edilmiş bir zenginlik mi, yoksa bir kaç değerli kaynaktan doyurucu bilgi paylaşımı sağlayan özgün zenginliği barındırıyor musunuz? Bir yabancı gözüyle sayfalarınızı incelediğinizde, paylaştığınız ürün-hizmet veya her bir makalenizi sosyal paylaşım hesabınızda paylaşmayı arzulayacak kadar değerli buluyor musun? Sitenizi bir misafir gözüyle baktığınızda, o siteyi internet tarayıcısına (eklenti gibi) ekleyecek kadar saygın ve değerli gibi görünüyor mu?

18- Sayfalarınızda paylaştığınız ürün, hizmet veya makale içeriği, ziyaretçinizin kafasındaki tüm sorulara cevap buluyor mu? Ziyaretçiniz sitenizin herhangi bir sayfasına girip ürün veya hizmetinizi incelediğinde, sizi yanındaymış gibi hissettiren (güven verici) içerik düzenleme yapmalısınız.

19- Seo dostu içeriğe sahip bir sitenin ziyaretçilerin sitede kalma oranı ne kadar fazla olursa, arama motoru botları sayfa sıralamanızı olumlu olarak değerlendirecektir. İnternet ziyaretçilerin sitenizi hemen terk etme oranı fazla olursa şayet, arama motoru algoritmaları sitenizi önemsiz değerlendirir ve bu değerlendirme sitenizin sıralamasını kesin olarak olumsuz etkiler!

20- Makalenizde şu soruya yanıt arayınız; Makalenizde yazdığınız bilgileri güvenilir buluyor musunuz? Yazılarınızda bahsedeceğiniz herhangi bir ürün, hizmet veya makalenizde ziyaretçinizin kafasındaki tüm sorulara tatmin edici ve ikna edici cevaplar içermeli.

21- Sitenizde içerik paylaşımı yaparken şu soruyu aklınızdan asla çıkarmayın ve unutmayın! Sitenizde ürün-hizmet detayları veya makale kaleme alırken, sizin arzuladığınız şekilde paylaşım şekli mi? yoksa, ziyaretçinizin görmek/bulmak istediği şekli mi?

22- Seo dostu kaliteli bir web hosting seçimi yabana atılmayacak kadar önemlidir! Web sitesinin bağlı olacağı hosting firmasının yazılım ve donanım kalitesi, hosting plan özellikleri ve sayfa indeksleme hız kalitesi, seo açısından oldukça önemlidir. Zira sayfanın kasması durumunda, hem ziyaretçinin sitenizi hemen terk etmesine, sıralamadaki bir başka siteye kaçmasına neden olur. Bir diğer kabus ise, Google botları ilgili sitenin kasması, sayfa sıralama değer kaybına sebep olduğu, tüm seo geliştiricilerin mutabık kaldığı bir ayrıntıdır!

23- Kendinize şöyle bir soru mutlaka sormalısınız; Ben ne sıklıkta web sitemin içerik güncellemesini yapıyorum? Sitenize bir ürün-hizmet, bir konu veya makale kaleme almak güncellemedir. Yılda bir mi, altı ayda bir mi, üç ayda bir mi, ayda bir mi, haftada bir mi veya her gün web siteme bir şey yazıyor muyum? Sizin rahatlıkla cevap vereceğinizi umduğum bir başka soru; Neden internet haber siteleri daha fazla ziyaretçi buluyor?

Seo konusunda rakiplerinizin üstüne yükselmeniz için rakiplerinizden daha fazlasını yapmanız gerektiğini unutmayınız!
Seo konusunda rakiplerinizin üstüne yükselmeniz için rakiplerinizden daha fazlasını yapmanız gerektiğini unutmayınız!

Yukarıdaki ayrıntılarda size açıkladığımız (soru ve cevaplar) Google vb. arama motorları algoritmaları, en kaliteli bilgi paylaşımı sağlayan siteleri daha düşük kalitede bilgi paylaşımında bulunan sitelerden ayırt eden algoritmalardan bahsettik.

Zira eğer daha evvel sitenizde var olan yüzeysel anlatımlı kalitesiz ve başka kaynaktan kopyalanmış içerikleriniz var ise, baştan salma anlatımla kalitesiz içerikleri, daha kaliteli iyileştirme yapmanızı ve kopya içerikli sayfalarınızı tümden (silmek) kaldırmanızı veya kaynak göstermenizi tavsiye ediyorum.

Eğer baştan salma kalitesiz içerikleri ve kopya içerikli sayfalarınıza müdahale etmezseniz, her ne kadar bugün itibariyle yeni yapacağınız kaliteli içeriklere, “var olan eski kalitesiz ve kopya içerikleriniz”, sitenizin Google arama motorunda sayfa sıralama performansı önünde takoz gibi duracağını unutmayınız!

Arama motoru optimizasyonu anlamanızı kolaylaştıran sayfa sıralamanızı iyileştirmeye yönelik çalışmalarınıza ışık tuttuğumuzu umarız. Seo dostu kaliteli site içerikleri oluşturmaya odaklanırken yukarıda açıkladığımız ayrıntıları aklımızda tutmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Arama motoru algoritma botları “sayfa sıralaması” için bir siteyi olumlu değerlendirmeye alması için sayfa indeksleme süresi, seo uyumlu özgün ve güncel konulara oldukça önem atfeder ve kullanıcı deneyimlerine paralellik oluşturur.

Zira arama motorların algoritması, internet ziyaretçilerin bulmak istediği en kaliteli özgün ve güncel sonuçları sunmaktır. Bu vesile ile internet ziyaretçileri arama motorunda kullandıkları hedef anahtar kelimeler ile alakalı seo dostu en kaliteli sayfaları en üst sıralara sunulur.


Dünyanın En İyi 5 Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…


 

Bir Cevap Yazın