Home » Blog » Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Kurmak Kaç Para?

Site Kurmak Kaç Para?

Sitenizin domain adınızın bağlı olduğu hosting firmasını değiştirmek, yani domain transferi yapmak istiyorsunuz ancak, alan adı transferi nasıl yapılır, domain transferi için neler gerekli olduğunu hangi adımlar ile başlayacağınızı bilmiyorsanız, adım adım domain taşıma tüm ayrıntılarıyla tarifi tam size göre. Alan adı transferi nasıl yapılır? Domain transferi için eski hosting firmanız ile yeni hosting firmanız hesabında neler gerekli? Domain transfer işlimi kaç günde tamamlanır? Alan adı transferi için domaininiz aktif olması gerekli mi? EPP kodu nedir ve nereden temin edilir? Bir domain transferi öncesi neler gerekli olup olmadığı ve ihtiyaç duyduğunuz tüm soruların cevapları ve daha fazlası burada bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Alan adı transferi için işte tüm ayrıntılar…

 

DOMAİN TRANSFERİ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR? 

 

Bir domain adı transferi başlatmadan önce neler gerekli sorunun cevaplarını öğrenerek başlayalım. İki türlü domain transfer şekli var. Bunlardan bir tüm domain dosya ve klasörleri hali kazırda web hosting firmasında, web hosting sunucu hizmeti ise başka bir hosting firmasından sağlayabilirsiniz. Bu, kayda değer teknik bilgi getektirmeyen ve çok kolay bir işlemdir. Bir diğeri ise, eski hosting firmanızda web sitenizin tüm bağları kökten koparacak şekilde kökli dosya ve klasörleri yeni bir hosting firmasına taşıyarak domain transferi yapma şeklidir. Bunun adı ise gerçek anlamda domain transferi yapmaktır. En basit olan yöntemi açıklamaya başlayalım…

 

DOMAİN VE HOSTİN FARKLI HOSTİNG FİRMASINDAN

 

Yukarıda açıkldağım şekilde domain dosya ve klasörleri mevcut hosting firmasında kalacak şekilde web hosting sunucu hizmeti ise başka bir web hosting firmasından web sitenizi nasıl yayınlarım? Kuşkusuz bir domain kayıt yapılırken bir ücretsiz (gmail hotmail vb.) e-posta adresi ile yapıldığını biliyorsunuz. Bu nedenle  Alan adı transferi başlatabilmek için öncelikle olmazsa olmazı, ilk domain kaydı yaptığınız e-mail adresi size ait olmalı ve /veya bu eposta adresi size ait olmazsa bile bu e posta hesabına erişim yapabiliyor olmanız gerekir. Domain transferine başlatmak için karar vermiş olduğunuz hosting firmasından hosting hizmeti satın alınmalı. Yeni hosting firması size 2 adet DNS (name server 1 ve name server 2 şeklinde) isimleri vermeli ve eski hosting hesabı müşteri panelinde yeni name server güncellemesi yapılarak web siteniz hosting hizmeti almaya başar. Böylece DNS (name server) güncellemesi yapıldığında, bir dakika ile 48 saat zaman aralığında hosting hizmeti alınabilmekte. Her ne kadar 48 saat zaman dilimi ifade edilmiş olsa da, yeni hosting firmanızın DNS değişikliği yapıldığında günümüz teknolojisinde çoğunlukla bir-iki dakika zaman diliminde web siteler yayımlanıyor. Peki yeni DNS (name serverler) aktif olduğunu nasıl anlarsınız? Whois domain sorgusu yaptığınızda ve “name server” karşısında yeni değiştirdiğiniz name serverleri gördüğünüzde, web siteniz artık yeni web hosting firmanızdan sunucu hizmeti almaya başlamıştır. Eğer 48 saat geride kaldığı halde web siteniz yayınlanmıyorsa, bu durumu web hosting sunucu hizmeti sağlayıcınız bildirerek sorunu çözmekle mükelleftir! 

Bu işlemin adı, domain transferi yapmadan yani alan adı dosyaları eski hosting firmasından yeni web hosting firmanıza taşımadan, yeni hosting firmanızdan hosting sunucu hizmeti almak anlamına gelir. Eğer bu duruma razı olursanız, her yıl eski hosting firmanızda yıllık domain ücretini öderken, hosting sunucu hizmetinizi yeni hosting firmanızdan web hosting hizmeti yenilemeniz gerekecek. Domain transferi bakımından iki seçenekten sadece bir seçenek olduğunu unutmayın! Eğer eski hosting firmanızla web sitenizin hiç bir bağı kalmasın istiyorsanız şayet, ikinci seçenek köklü domain transfer başvurusu yapmalısınız. Kök dizin, tüm dosya ve klasörleri taşınacak şekilde alan adı transfer adımları nasıl yapılır?

 

En İyi Web Hosting Firmaları Hangisi?

Alan Adı Transferi Ve Sebepleri

Hali hazırda sitenizin web hosting sunucu barındırma sağlayıcınız kaliteli bir hosting hizmeti sunmuyor, sık sık hosting barındırma kesintisi yaşıyorsunuz, hosting paketiniz çok dar kapsamlı, sitenizi geliştiremiyorsunuz, sayfa indeksleme çok yavaş, hosting firmanızda iletişim sağlanamıyor, hosting tedarikçiniz destek ekibi probleminizi çözmüyor veya problem çözme kabiliyeti yetersiz. Yani kısacası hosting barındırma tedarikçiniz internet sitesi yayınlama ve kurma keyfinizi ıstırap haline getiriyor. Böylece domain transferi yapmak ve hali hazırda web hosting tedarikçinizden tamamen kurtulmak istiyorsunuz. Tam teşekküllü domain transferi nasıl yapılır?

 

DOMAİN TRANSFERİ İÇİN GEREKENLER

 

Domain transferi nasıl yapılır? Özetle tam teşekkülü ve köklü bir alan adı transfer işlemi başlatmadan önce olmazsa olmaz şartlar ve koşullar nelerdir? öğrenelim. Eski hosting firmasından “epp kodu” (Domain Transferi Şifresi) alınmalı. Doman transferi yapabilmek için eski hosting “müşteri paneli” ve cpanel/plesk hesabı giriş kullanıcı adı ve şifresi sizde olmalı. Domain transferi yapabilmek için domain hizmeti en az bir aylık aktif olmalı. Domain adınızın kayıtlı olduğu e posta adresi size ait olmalı veya başkasına ait olsa bile bu e-posta adresine erişim sağlayabiliyor olmalısınız. Domain adınıza ait tüm dosya ve klasörleri başka bir web hosting firmasına taşınabilmesi için, domain tescili yaptığınız ilk hosting firmasında 60 gün geride kalması gerek. Web sitenizin eski hosting firmanızla hiç bir bağı kalmaması için kök dizini domain dosya ve klasörleri transferi başlatabilmeniz için bunlar olmazsa olmazlardır unutmayın! Bunlardan sadece biri eksik olsa bile domain transfer işlemi yapılamaz! Köklü bir domain transferi için yukarıda anlattığım bir özet şeklinde olup adım adım web sitenizin alan adı transferin önemli ayrıntıları aşağıdaki şeklindedir. Mutlaka okuyunuz!

 

ADIM ADIM DOMAİN TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

 

Alan Adı Transferi İçin Gereken Koşullar: Eğer henüz yeni domain tescili yeni yaptıysanız ve alan adı başka bir hosting’e taşımak istiyorsanız şayet, en az 60 gün süre geçmelidir. Aksi takdirde domain dosya ve klasörleri başka bir hosting firmasına taşınamaz! Domain transferi yapmak için gerekenler nelerdir? Alan adı transferi yapmak, domain’e ait tüm dosya ve klasörleri başka bir hosting firmasına taşımak ve name server değiştirmek için tüm ayrıntıları aşağıdadır.

• Domain transferi öncesi halihazırda sitenizin kayıtlı olduğu web hosting firmasında, domain kaydı size ait olan bir e-mail adresi ile kayıtlı olması şarttır!

• Alan adı transferi yapabilmeniz için domain transferi öncesi sitenizin alan adı kayıtlı oldu hosting firmasında en az bir aylık domain akit süresi devam ediyor olmalı. Yani alan adınız Suspended (askıda) olmamalı, ancak hosting sunucu hizmeti olması şart değil.

• Eski hosting firmanız ile iletişime geçip “EPP KODU” (domain transfer şifresi) temin etmelisiniz. Çoğu web hosting “müşteri paneli” hesapları içerisinde epp kodu tek tıklama ile anında müşterisine gösterir veya domain’in bağlı bulunduğu (birincil) e-mail adresine gönderir. Müşterisine saygısı olan profesyonel web hosting firmaları, “müşteri paneli” içerisinde name server güncelleme yapmanıza ve “epp kodu” almanıza açıktır ve izne tabi değildir. Bazı amatör (profesyonel olmayan!) web hosting firmaların “müşteri paneli” içerisinde direk olarak müşterinin name server güncelleme yapmasına ve “EPP KODU” almaya izin vermez!

• Bu durumda, eski web hosting firmanız ile iletişime geçip ve durumu açık bir şekilde izah eden bir mesaj veya telefon ile epp kodu istenmelidir. Böylece alan adı transferi başlatmak için temin ettiğiniz “EPP KODU” yeni hosting firmasına vermiş olacaksınız.

• Yeni bir web hosting firmasından hosting hizmeti satın alma işlemi tamamladığınızda, 2 adet name server’leri sizin kayıtlı olan e-mail adresine göndermiş olacak. Eski web hosting firmanızın “müşteri paneline” girip, yeni hosting firmanızın name server’leri (eski hosting firmanızın name serverleri silip yerine yeni hosting firmasının name serverler ekleme ve kaydetme) güncelleme yaptığınız takdirde, tüm dosya ve klasörleri transferi başlatmadan, web sitenizi internette yayınlanmış olacak. Whois domain surgusu yaptığınızda, yeni name serverler dünya sisteminde göründüğü andan itibaren web siteniz yeni web hosting firmasından hosting hizmeti almaya başladığını gösterir.

 

Domain Transfer İşlemi Ne Kadar Sürer?

Peki, alan adı transferi işlemi ne kadar sürer? Eski hosting firmasındaki tüm dosya ve klasörlerin yeni hosting sunucularına taşınma işlemi yaklaşık 2 veya 3 hafta sürebilir. İlgili hosting firmasının iş yoğunluğu durumuna bağlı olarak bir hafta içerisinde domain transferi işlemi bitiren de var. Ancak genellikle tüm hosting firmaları, domain transferi için eski hosting firmasında en az bir aylık domain akit süresi bulunmasını müşterilerinden talep ederler.

 

Yukarıda açıkladığım araçlarda eksik bir şey yok ise ilk adım olarak yapmanız gereken sitenizin domain transferi yapacağınız bir web hosting firmasına karar vermek. Karar verdiğiniz web hosting firmasından web hosting hizmeti satın alacaksınız. Ardından eski web hosting firmasının “müşteri paneli” giriş bilgileri, eski hosting firmanızın Cpanel/plesk giriş bilgileri ve “EPP kodu” (Domain Transfer Şifresi) yeni hosting firmanıza eposta mesajlaşma marifeti ile göndereceksiniz. Ayrıca bir yanlışlık veya bir eksiklik var mı diye yeni hosting firmanızdan gelebilecek olası mesajları takipçisi olmanız yeterlidir. Hepsi bu kadar! 

 

En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

 

 

One thought on “Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın