Home » Blog » Dedicated Hosting Nedir?

Dedicated Hosting Nedir?

DEDİCATED SUNUCU NEDİR?

 

Dedicated hosting nedir, ne işe yarar? Hangi web siteleri dedicated hosting sunucu hizmeti satın almalı? Dedicated hosting ile shared (paylaşımlı) hosting arasındaki fark nedir? Bazı web siteler için dedicated hosting sunucu hizmeti satın almak bir seçenek mi, yoksa bir zorunluluk mu? İşte ayrıntılar…

 

Dedicated Hosting Sunucu Nedir?

Dedicated Sunucu Nedir?

Tüm dünyada web hosting sunucu hizmeti satın alma biçimi kiralama marifetiyle web siteleri yayımlanır. Büyük hosting firmalarında onlarca sunucuları var. Dedicated hosting sunucu ne olduğunu anlamayı kolaylaştırmak için Shared Hosting’ten bahsetmem gerek. Web hosting firmaları shared (paylaşımlı) hosting sunucusunda çok sayıda müşterilerin web siteleri barındırır. Sahred hosting adı üstünde Türkçe anlama paylaşımlı sunucu anlamını taşır. Bu nedenle web hosting firmaları bir paylaşımlı hosting sunucusunu yüzlerce müşteri web siteleri barındırıyorlar. Dedicated hosting sunucu satın aldığınızda bir sunucu tamamen sizin web sitenize özel olmak üzere tahsis edilir. Yani aynı hosting firması size kiraladığı dedicated sunucuyu bir başka müşterinin web sitesine yer vermez. Ancak dedicated web hosting paketleri en pahalı olandır. Dedicated hosting planları kiraladığı sunucunun içerik özellikleri, veri tabanı ve depolama alanların büyüklüğüne bağlı olarak aylık $80 dolar ile $650 dolar arasında fiyatlandırılmaktadır. Bazı web siteler için dedicated hosting paketleri kiralaması bir seçenek değil zorunluluktur.

 

En Kaliteli 5 Web Hosting Firmaları

 

HANGİ WEB SİTELERİ DEDİCATED SUNUCU ALMALI?

 

Peki hangi web siteleri dedicated hosting sunucu planı satın almak zorundadır? B2B yazılım programları ile on binlerce ürün barındırılan e-ticaret siteleri, pazaryeri (gittigidiyor, n11, sahibinden vb.) siteleri, internet haber siteleri gibi milyonlarca ziyaretçileri olan siteler dedicated hosting planı almaları bir seçenek değil, zorunluluktur. Hatta bazı sitelere bir adet sunucu bile yetmeyip, ziyaretçi kapasitelerine bağlı olarak birden fazla dedicated hosting sunucusu kiralama marifetiyle kendine özel tahsis edilmektedir. Bu nedenle başlangıç safhasında iken ister firmanız adına veya kişisel olarak bir blog, forum sitesi, emlak sitesi, okul sitesi, internet haber sitesi vb  site kurmak istiyorsanız en ekonomik ve mantıklı yol shared (paylaşımlı) hosting plan satın almak olduğunu söylemem gerek. Tıpkı kullandığınız bilgisayarınız gibi bazı bilgisayarlarda 250 GB bazı bilgisayarların kapasiteleri 500 GB ve hatta bazı bilgisayarların veri tabanı kapasitesi TB iken bazı PC veri tabanı 2 TB veya dada fazladır. web hosting sunucularda bilgisayarlarda olduğu gibi standart büyüklükte değil. Dedicated hosting sunucuların $80 – $650 dolar aylık kiralama fiyatlarından anlaşılacağı gibi bazı dedicated sunucu veri tabanı ve depolama alanları 500 gb iken bazıları da bir TB veya daha fazla genişlikte olabildiğini unutmayın! Ayrıca dedicated hosting sunucuların kapasiteleri veri tabanı ve bant genişliği kapasiteleri çok önemli ancak SSD teknolojisi, yazılım ve donanım özellikleri başka diğer özellikler oldukça önemlidir. 

Bir Cevap Yazın