Home » Blog » Bir Web Sitesinin DNS İP Adresi Nasıl Bulunur?

Bir Web Sitesinin DNS İP Adresi Nasıl Bulunur?

Web Sitesi Sunucu DNS İP’si Nasıl Öğrenilir?

 

İP adresi nasıl öğrenilir?

Bir Sitenin Dns İp Adresi Nasıl Bulunur?

Dns nedir? Bir web sitesinin hosting sunucu DNS ip adresi nasıl bulunur? Domain Name System nedir ve nasıl bulunur. Yani bir web sitesinin ip adresi nasıl sorgulanır ve ip adresi nasıl bulunur? Ayrıca kullandığınız bilgisayarınızın ip adresi nasıl bulunur? İşin aslı İnternet kullanıcıları web siteleri için URL adresleri bulur, bilgisayarların okuma şekli ise dns İp adresleri bulur. Burada dns ve ip adresi hakkında sorduğumuz tüm soruların cevapları aşağıda bulacaksınız.

 


En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?


 

1- Kendi bilgisayarınızdan sol alt köşesinde “başlat” butonuna tıkla,
2- Arama çubuğuna “ÇALIŞTIR” yaz ve yukarıdaki proğramlar altında “çalıştır” üzerine tıkla,
Açılan menü kutusuna “cmd” yaz ve tamam butonuna tıkla,
Daha sonra, açılan cmd.exe siyah ekranda öğrenmek istediğiniz web sitesi içim “ping siteadı.com” yaz ve klavyenizin Enter tuşuna tıkla. ÖRNEK: ping siteadı.com
Şimdi çıkan ekranda girdiğiniz ilgili web sitesinin DNS İP adresi bulmuş olacaksınız.

 

DNS Nedir Ve İp Adresi Nedir?

 

Dns (domain name system-server) İp (İnternet protocol) ingilizce kelimelerin baş harflerinden meydana gelir. Yani Domain Name System-server (DNS) Türkçe karşılıgı ise; İnternet Sitesi sistem-sunucu adı şeklinde karşılığı vardır. İnternet Protocol (İP) İse; Bir internet sitesinin bilgisayar dilinde hosting sunucu lokasyon adresidir.

 

Bilgisayarımın İP Adresini Nasıl Öğrenirim?

 

Kullanmış olduğumuz pc olduğunuz ip adresi nasıl bulunur? Halihazırda kullanmış olduğumuz PC ip adresi bulmanın iki basit yöntemi aşağıda öğrenmiş olacaksınız. Kullanmış olduğumuz bilgisayarımızın ip adresi öğrenmek çocuk oyuncağı kadar kolaydır arkadaşlar.

1- Bilgisayarınızda google arama motorunu açın.

2- Arama motorunda “my ip address” anahtar kelimesini girin ve aratın. Böylece Google size ilk sırada bilgisayarınızın ip adresinizi gösterecektir.

Bilgisayarımızın lokal ip adresi öğrenmenin bir diğer yöntem ise, arama motorunda “benim ip adresim” anahtar kelimesi ile aratın. google arama sonuçların ilk sayfasında on adet url adresi göreceksiniz. Bu url adreslerin her biri ip adresi bulma programlarıdır. Karşımıza çıkan ilk url adresine tıklayın, halihazırda lokal ip adresiniz karşınıza çıkacaktır. Bilgisayarınızın ip adresi bulmak bu kadar basit.

SONUÇ: Yukarıda yaptığımız açıklamalar ile dns nedir? sorunun cevabını bulduk. İnternet sitesi protokol olarak adlandırılan ip adresi nasıl bulunur adım adım olacak şekilde öğrenmiş olduk. Dns olarak kısaltılmış olan “Domain Name System” açılımı öğrenmiş olduk. Ayrıca kullandığınız bilgisayarınızın lokal ip adresini nasıl bulacağımızın cavabını da bulmuş olduk. 

Bir Cevap Yazın