Web Hosting Firmasının Önemi!

WEB HOSTİNG ŞİRKETİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Bir web sitesi kurmaya karar verdiniz. Fakat nasıl web hosting şirketi, yerli bir hosting mi yabancı bir web hosting firması mı? Kaliteli ve yeni bir teknoloji ile donatılmış en iyi web hosting firması mı, yoksa sıradan ve köhnemiş bir sunucu barındırma hizmeti ile site kurmak mı?  Büyük hayallerle bir web sitesi yapmak istediğiniz. Fakat web sitenizi nasıl bir donanıma sahip bir web hosting firmasına emanet ettiğinizi bilmelisiniz.

Site Açma ve Kurma Rehberi 

Dünyanın En Kaliteli Web Hosting Firmaları

 

WEB HOSTİNG ŞİRKETİ  SEÇİMİNİN ÖNEMİ

 Bir site kurmaya karar verdiniz ve internet ortamında web sitesi kurmak, domain alan adı oluşturmak yani site adresi oluşturmak ve internette yayınlamak için sizin bir sunucu barındırma hizmeti sağlayan bir web hosting şirketine ihtiyacınız zaruri yet arz eder.

En iyi hosting sunucu hizmeti ile site kurmak çok önemlidir.
En iyi hosting sunucu hizmeti ile site kurmak çok önemlidir.

Google arama motorunda “web hosting” anahtar kelime yazdım, tam 511.000.000 web hosting firmaları sayfaların sonucu çıkardı. Biraz elekleşmeye ihtiyaç duydum. Bir başka denemede “en iyi 5 web hosting firmaları” anahtar kelime ile aradım 3.780.000 adet sonuç ile eleme oldu. Ne aradığımı ve ne istediğimi somutlaştırarak biraz daha makası daraltmaya ve anahtar kelimesinin kalitesini artırmak istedim. Bu kez Google, Yahoo, Bing, MSN ve Yandex gibi 5 büyük arama motorlarında “Dünyanın En İyi ilk 5 Web Hosting Firmaları” şeklinde bir anahtar kelime ile aradığımda,  google bana gösterdiği sonuç 843 bin sayfanın altına kadar düşürdü. Bu durumda 5 büyük arama motorunun birinci sayfasında incelemek ve aradığınızı bulmanız için çok büyük önem arz edebilir. Çünkü ne aradığınızı somutlaştırdığınız için işinizi kolaylaştırdığınız anlamına geliyor.  Peki! Aradığımız web hosting şirketini bulmak için bu yeterli bir yöntem midir? Hayır! Bu sadece birinci adım ve ilk aşamadır.

Site Açma ve Kurma Rehberi 

Dünyanın En Kaliteli Web Hosting Firmaları

WEB HOSTİNG FİRMALARIN PAKET VE PLAN ÖZELİKLERİ

Site kurmak için web sitemizi emanet edeceğimiz isabetli bir web hosting firması bulmak için paket plan özelikleri en önemli kısmı oluşturacaktır. Peki, kiralayacağımız sunucu barındırma hizmeti sunan web hosting paket planın içinde ne gibi özelikler arayacağız? Aradığımız kıstasların başında en önemli özelikler: “FTP hesapları, Paylaşımlı sayfa, güvenlik sertifikası, disk alanı, Aylık (trafik) veri transferi, Mysql 5 veri transferi, E-mail otomatik cevaplandırıcılar ve POP3 & İMAP” başta olmak üzere, daha önemlisi bu özeliklerin limiti yani gigabayt boyutu büyük önem taşır. Aradığımız kalitedeki web hosting sunucu barındırma plan paket içerisinde yer alan yukarıdaki özeliklerin “SINIRSIZ” bir sunum içermesine dikkat etmeliyiz.

Hiç kuşkusuz internette yüz milyonlarca web siteleri bulunmaktadır, malumunuz… Yüz milyonlarca web sitelerin içerisinde organik yani doğal ziyaretçi alan web sitelerin sayısı oldukça sınırlıdır.

Site Açma ve Kurma Rehberi  Dünyanın En Kaliteli Web Hosting Firmaları

EN İYİ TÜRK WEB HOSTİNG FİRMALARIN FİYAT TARİFELERİ

 Acı ama gerçek çok kaliteli ve üstün teknoloji hizmeti ile web hosting sunucu genel amaçlı barındırma altyapısına sahip yerli web hosting firmaları içerisinde ful paketi sunan web gosting firmaları oldukça sınırlıdır. Nadiren de olsa karşılaşacağınız Türk web hosting firmaların sınırsız hosting  fiyatları 99 Us doları ile 175 dolar arası görünmektedir. Ayrıca domain alan adı kayıt için 15 TL ile 90 TL (uzantı farklılığına göre) ayrı bir ücret ile ücretlendirme yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu ful paket fiyatları da oldukça yüksektir. Bunun nedeni Türkiye de web hosting rekabet piyasası yeterince oluşmadığından kaynaklanmaktadır.

EN İYİ YABANCI WEB HOSTİNG FİRMALARIN FİYAT TARİFELERİ

Dünyanın en iyi web hosting fiyatları ve üstün teknoloji hizmeti ile web hosting sunucu genel amaçlı barındırma altyapısına sahip yabancı web hosting şirketleri ise aylık $2.00 doları ile $12 dolar arasında tarifeler gözlemlenmektedir. En iyi yabancı web hosting şirketleri de domain ücreti olarak yıllık $10. dolar ile 40 dolar arasında ücretlendirme yapıldığı gözlemlenmektedir. Ancak bazı zamanlarda büyük web hosting şirketleri geçici kampanyalar düzenledikleri görülebilmektedir. Bu nedenle en son teknoloji web hosting sunucu barındırma altyapısına sahip ve sınırsız hosting fiyatları uygunluğuna da bakmak gerekir.

Site Açma ve Kurma Rehberi 

Dünyanın En Kaliteli Web Hosting Firmaları

SİTE KURARKEN WEB HOSTİNG ŞİRKETİ SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Öncelikle şu hususu da çok iyi anlamanızda yarar var. Kuracağınız web siteniz için Dünyanın en iyi web hosting firması sunucu barındırma seçimi doğru yapsanız bile, bu tek başına başarılı bir web sitesine sahip olduğunuz anlamına gelmez. Şunu unutmayın! Biz burada web sitenizin içerik düzenlemesinden bahsetmiyoruz. Arama motorları robotların web sitenizin indeksleme ve page rank (sayfa sıralaması) değerinin yükselmesinin önüne takoz gibi engel olabilecek web hosting boyutunun öneminden bahsediyoruz.

Eğer hosting plan paket içerisinde yer alan yukarıdaki özelikler, sınırlı bir çerçeve ( kilobayt, megabayt veya gigabayt ) ile sınırlandırılmış ise, bu bizim web sitemizin, dar bir içerik düzenlenmesinden tutun, eklenti sınırı, tarayıcı uyumsuzluğu, sayfanın geç açılması sonucu web sitemizin ziyaretçilerin amacına ulaşmadan web sitemizi terk etmesine neden olacak. Ayrıca sayfanın geç açılması nedeni ile arama motorların botları web sitemizin sayfaları indeksleyememesine neden olabiliyor. Bu durum, indeksleme robotları tarafından web sitemizin page rank (sayfa sıralaması) değerinin düşmesi demektir ki! Bu durumun daha Türkçesi, web sitemizin organik ziyaretçilerden tamamen yoksun kalması demektir.

Site Açma ve Kurma Rehberi  Dünyanın En Kaliteli Web Hosting Firmaları

 YERLİ WEB HOSTİNG FİRMASI MI, YABANCI WEB HOSTİNG FİRMASI MI?

Yukarıda web hosting sunucu barındırma önemini daha iyi kavramanız için açıkladık. Web sitenizi emanet edeceğiniz, yabancı bir web hosting sunucu web barındırma mı, yoksa yerli bir web hosting sunucu web barındırma mı? Bu tamamen size kalmıştır. Benim şimdiye kadar web hosting deneyimlerimi ve tercihlerimi hangi yönde kullandığımı soracak olursanız eğer… Ben tercihlerimi yabancı web hosting’lerden yana kullanıyorum. Ben yerli ve yabancı web hosting firmaların plan paket özelikleri ve fiyatları bir arada değerlendirdiğimde, her iki yönüyle yabancı web hosting firmaların kullanıcılarına oldukça daha cömert sunumlarını gördüm.

Sizin için çok önemli bir kaynak hakkında bilgi vereceğim. Uluslar arası web hosting firmaların eleştirmenleri ve araştırma istatistikleri verileri tutan dünyanın en iyi web hosting şirketleri listesini http://www.sitenasilkurulur.net web sitenin “en iyi hosting firmaları” sayfasına girdiğinizde, kurmak isteyeceğiniz web siteniz için oldukça değerli bir kaynak bulağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca www.sitenasilkurulur.net  web sitenin “Ücretsiz Site Yapma Rehberi” başlıklı sayfasında ücretsiz site kurma rehberi bulabilirsiniz. Başarılı ve kaliteli bir web sitesi kurmanız dileğiyle.

Leave a Reply